Sleeklens – Portrait Perfection Photoshop Actions

D14_0962

Začiatkom roka ma oslovila dánska spoločnosť Sleeklens aby som spravil recenziu ich produktov – presety na úpravu portrétnych fotografií vo Photoshope a Lightroome. Vzhľadom na to, že Lightroom nepoužívam, ostali sme iba pri Photoshope. Najprv som si musel pozrieť kto to vôbec Sleeklens sú a čo robia. Pozrel som niekoľko inštruktážnych videí a už len nájsť čas vyskúšať to. Stiahol som si balík akcií na úpravu portrétov (https://sleeklens.com/product/portrait-perfection-photoshop-actions/) a jeden večer som sa snažil pochopiť, ako to celé funguje (pri dvoch malých deťoch je to makačka (večer rozmýšľať)). Klikal som jak besný na všetko a sledoval ako sa mi pred očami menia podoby fotografie. Nie všetky akcie boli “moja šálka kávy”, ale niektoré ma príjemne prekvapili. Metódou pokus-omyl som prišiel ešte k zisteniu, že na niektoré zábery sa tieto presety nie veľmi hodia, respektíve výsledok nespĺňal moju predstavu o tom, ako by mala fotka vyzerať. Najviac sa mi osvedčili fotografie s protisvetlom, jeden set akcií dokonca obsahuje pridanie protisvetla, to ma úplne nadchlo.  Ďaľší dôležitý poznatok bol, že intenzita jednotlivých úprav sa dá nastaviť posunutím bežca v kolónke krytie vrstvy. Niektoré efekty majú začiatok na 0%, iné na 100%. Treba s tým naozaj hýbať. Neskúšal som skupinu akcií venovanú retušovaniu, fakt nemám čas retušovať pleť.

D14_0962_3

Premýšľal som aj ako porovnať tieto akcie s mojím tradičným výstupom. Pre prácu so Sleeklens presetmi som si ako základ zobral pôvodné RAW súbory a tie som iba skonvertoval na tiff súbory, bez akýchkoľvek úprav. Vyváženie bielej, expozíciu, tonalitu som upravil pomocou akcií. V tom vidím prínos pre ľudí, ktorí fotia iba jpeg súbory. Potom som pridal ešte zopár úprav ako saturácia a vinetácia. Niektoré akcie aj doostrujú zábery, takže presety z veľkej časti dokážu nahradiť funkcie RAW konverteru. Ale, na môj vkus mi to trvalo príliš dlho.

D16_11391

Na záver som si RAW súbory otvoril v Capture One Pro, a rýchlosť neporovnateľná. V Capture One Pro robím iba základné úpravy, vyváženie bielej, expozícia, kontrast, saturácia, highlights, vinetácia, žiadne extra srandičky. V Capture One Pro som zvládol upraviť všetkých sedem záberov za čas porovnateľný s úpravou jedného záberu vo Photoshope pomocou presetov. Myslím, že hlavným dôvodom je, že v Capture One Pro pracujem s presne zadefinovanými funkciami. Naopak, niektoré presety Sleeklens sa ukrývajú za poetickými menami ako napr. Magic Garden, Autumn Love, Girl Like You… Znamená to, že človek pracuje pokus-omyl. Ale ak máte čas, niektoré komplikované efekty sa dajú vytvoriť relatívne rýchlo, chce to asi viacej skúseností.

D16_11391_3

Fotografie v tomto príspevku sú zoradené tak, že prvá zo série je upravená v Capture One Pro, druhá s koncovkou _3 je upravená pomocou Sleeklens presetov vo Photoshope. Nesnažil som sa o rovnaké prevedenie, vždy som to upravil tak, aby sa mi to páčilo. Priznám sa, volil som radšej miernejšie úpravy, mám rád keď fotky vyzerajú uveriteľne. Popozerajte, posúďte, napíšte prípadne nejaký koment alebo otázku. Ak vás to zaujalo, Sleeklens vam dokáže ponúknuť aj služby profesionálnej retuše, prípadne kopec iných presetov pre Photoshop. Ak by ste potrebovali akcie pre Lightroom, nájdete ich tu, k tomu sa vám určite hodia aj inštruktážne videá.

D16_09517
D16_09517_3
D16_3056
D16_3056_3
D16_8091
D16_8091_3
IMG_3062
IMG_3062_3
IMG_3076
IMG_3076_3
IMG_3621
IMG_3621_3
IMG_3733
IMG_3733_3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: