O troch anjeloch II.

Privoňali ste už niekedy k lipovému drevu? Poznáte tu jemnú vôňu, ktorá vám prenikne až do špiku kostí? Ak sa rozhodnete pracovať s drevom, ako sochár Viliam Loviška, materiál na svoje dielo musíte vnímať všetkými zmyslami. Keď budete mať najbližšie príležitosť, vyskúšajte si to.

Celý fotografický projekt o vzniku triptychu s anjelskou tématikou a jej autorovi som fotil hlavne v poobedňajších a podvečerných hodinách, fotenie trvalo zväčša až do západu slnka. Dôvod? Kvalita svetla. Fotografovať takýto projekt uprostred dňa by bolo extrémne náročné, len ťažko by sa mi podarilo s bleskami priblížiť sa k požadovanej kvalite osvetlenia. Naopak, fotografovanie v podvečerných hodinách ponúkalo širokú paletu možností, od fotenia s prirodzeným svetlom až po využitie niekoľkých bleskov. Ďaľším dôvodom bola skutočnosť, že optika Canon a EOS 5MkII excelujú práve pri podvečernom svetle, je to tá najlepšia kombinácia akú si môžete želať.

Až do nedávna som sa vôbec nezamýšľal nad tým, čo to obnáša vytvoriť dielo napríklad do dreva, alebo aj kameňa, a ešte aj obrovských rozmerov. Predstavte si 8 – 10 metrov dlhý kmeň stromu, hrúbka 0,5 -1 meter a v ňom ľudské črty. Oko, ktoré je niekoľkonásobné zväčšené, ústa, nos, ruky, všetky proporcie musia ladiť, nie ako Štúrova ruka (pre neznalých, v Modre je socha Ľudovíta Štúra, a Ľudovít má jednu ruku abnormálne väčšiu, zdraví s ňou národ). Niekedy pri výpočtoch pomôže aj tajomný telefonát. Už som spomínal, že táto téma je tak trochu mystická…

One thought on “O troch anjeloch II.

Add yours

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: