Fotografovanie krajiny s bleskom

Víkendové teplé počasie ma prinútilo trošku viac relaxovať. Ale v nedeľu poobede som už od dobroty nevedel čo robiť, a tak ma v jednom momente napadlo pohrať sa večer s bleskom, pri fotení slnečníc na neďalekom poli. Asi vás napadne, že som dostal úpal z toho tepla, keď chcem s bleskom fotografovať krajinu, a ešte k tomu slnečnice. Veď takmer všetky fotografie slnečníc, ktoré nájdete niekde publikované, sú nafotené za krásneho slnečného dňa, s modrou oblohou a bielimy obláčikmi. Práve preto som sa rozhodol spraviť niečo aspoň trochu iné. Krátko pred západom slnka som sa vybral na slnečnicové pole využiť skúsenosti z fotografovania portrétov pri fotení krajiny.

Predchádzajúci obrázok je vlastne korektná expozícia slnečnicového poľa pri západe slnka. Slnečnice sú určite pekné, ale tá biela obloha bez kresby je nezaujímavá. Vadí mi ešte ten komín, ale naschvál som sa rozhodol ho tam ponechať.

Nasledujúci záber je už odfotený s bleskom a upravenou expozíciou. Fotografoval som samozrejme so statívom, na samospúšť. Blesk bol mimo fotoaparátu a spúšťaný cez E-TTL kábel. Nájsť najvhodnejší uhol záblesku bolo iba otázkou niekoľkých testovacích snímkov. Zrazu dostala obloha modrú farbu a kresbu v oblačnosti, komín sa takmer stratil aj bez použitia Photoshopu, a farba slnečníc krásne vynikla na tmavom pozadí. Celé fotenie mi zabralo asi 30 minút aj s cestou. Jednoduché, ale efektné. Stačí dobre poznať techniku a vedieť ju v správny čas využiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: