Zrúcanina hradu Gýmeš

Uplynulé jarné prázdniny som využil na malé cestovanie po Slovensku. Táto na sneh chudobná zima mala za následok, že som sa rozhodol podrobnejšie preskúmať niektoré turisticky vyhľadávané miesta a nájsť zaujímavé, fotogenické lokality. Inak povedané, len tak som sa flákal a niečo som si fotil. Padlo aj rozhodnutie, pozrieť sa do pohoria Tribeč, ktoré sa rozprestiera severne od Nitry. Z viacerých možností napokon zvíťazila oblasť s hradom Gýmeš (Jelenec) a dedinkou Kostoľany pod Tribečom. Hrad Gýmeš, presnejšie jeho siluetu na hrebeni hôr, môžete vidieť na ceste medzi Nitrou a Zlatými Moravcami. Nebola to moja prvá návšteva, bol som tam už pred pár rokmi, ale vtedy som odišiel mierne sklamaný. Pozostatky pôvodne gotického hradu boli komplet zarastené, okolitá príroda ich priam živelne pohltila, a z fotenia rozľahlého hradu nebolo vtedy nič. Bol som zvedavý ako to na hrade vyzerá v súčasnosti. Zároveň som predpokladal, že by mohlo byť to správne obdobie na nafotenie hradu, keďže je zima a listy už dávno opadali zo stromov.

Fotovýlet som začal v Kostoľanoch pod Tribečom, malebnej dedinke, ktorá je známa hlavne maličkým románskym kostolíkom Sv. Juraja. Kostolík pochádza asi z 10. storočia, presný dátum nie je potvrdený. Posledné archeologické nálezy naznačujú, že by mohol byť aj starší. V kostole sú zachované pôvodné nástenné maľby z románskeho obdobia. V týchto dňoch je ale zatvorený, prebieha tam archeologický výzkum a reštauračné práce. Z dediny som sa následne vybral na hrad. Mal som na výber – buď po žltej a ďalej po zelenej značke, alebo po červenej a ďalej po zelenej značke. Prípadne sa dá z toho spraviť aj okruh. Rozhodol som sa pre žltú značku, chodník bol pekne osvetlený zubatým slniečkom. Z dediny na hrad je to, čo by kameňom dohodil, o 45 minút som už bol na hradnom nádvorí. Hrad Gýmeš ma milo prekvapil, celý areál hradu bol vyčistený od náletových drevín. Po pôvodnej džungli nebolo ani stopy. Poďakovanie patrí skautom a ich projektu Odklínanie hradov ,v rámci ktorého sa snažia zachrániť viacero hradov aj pre budúce generácie. Presnoril som hrad krížom-krážom, spravil zopár fotografií, a pevne sa rozhodol, že sa ešte vrátim. Skúsim prísť v lete, alebo ešte lepšie na jeseň, aby bolo na fotografiách viac farieb.

2 thoughts on “Zrúcanina hradu Gýmeš

Add yours

  1. NUž, nemôžem na to nereagovať! Skauiti síce dali vytlačiť jednu z infotabulí, ale tri roky neboli schopní ich osadiť, tak sme ich osadili my. O hrad ani nezakopli, všetku prácu vykonalo občianske združenie Leustach a jeho pridružený nadšenci ku ktorým patrím, aj ja od roku 2008.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: