Island – Jökulsárlón

Včera sa mi dostal do rúk katalóg jednej cestovky. Len som si pozeral obrázky a premýšľal, že kam na budúce, keď mi padol zrak na obrázky z Islandu. A hneď som si pospomínal na miesta, ktoré sa nám podarilo pred pár rokmi navštíviť. Neskôr ma napadlo, že by som mohol pridať na blog sériu príspevkov o Islande, krajine ohňa a ľadu. Možno tak pomôžem cestovateľom, ktorí ešte nemajú plány na leto, a inšpirujem ich na návštevu tejto nádhernej krajiny. Vonku za oblokom panuje zima a mráz, preto prvý príspevok bude venovaný ľadovcovej lagúne Jökulsárlón.

Ľadovcová lagúna Jökulsárlón je najväčšia svojho druhu na Islande, nachádza sa v juhovýchodnej časti ostrova, na ceste medzi NP Skaftafell a mestom Höfn. Ľadové kryhy v lagúne pochádzajú z ľadovca Breiðamerkurjökull, ktorý je vetvou ľadovca Vatnajökull (dúfam, že sa vám nezamotal jazyk pri snahe vysloviť tie názvy). Obrovské ľadovcové bloky potichu plávajú po hladine jazera, pomaličky sa rozpadávajú na menšie a menšie kusy. Postupne sa vydávajú na svoju poslednú púť do Atlantického oceána.

Na brehu lagúny panuje atmosféra skoro ako na pohrebe, mŕtvolne ticho je prerušované iba lámaním sa ľadovcových blokov. Chlad z ľadovca zalieza až do špiku kostí. Je skoro až neuveriteľné, že sa taká obrovská masa ľadu dokáže v tej zime roztopiť. Občas nám nad hlavami zaškrieka čajka, aby nás upozornila na svoju prítomnosť. Nízka oblačnosť zahaľuje blízky ľadovec, tak sa sústreďujem na fotenie ľadových krýh. Nakoniec nachádzam jednu fotogenickú (titulný obrázok), má veľkosť menšieho rodiného domu, ale po jazere pláva s ľahkosťou pierka. Venujem jej zopár minút, až kým na scénu nepriplávajú ďaľšie kryhy. Spravím ešte zopár záberov, ale už to nie je ono. Rozhodneme sa teda pokračovať ďalej v našej okružnej ceste po Islande.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: