Výstup na Baranec

Na jeseň som sa vybral na Liptov nafotiť zábery vhodné do kalendárov a na rozšírenie môjho portfólia krajinárskych fotografií. Ako prvé ma napadlo nafotiť niečo v Roháčoch. Už dlho som uvažoval nad fotografovaním panorám z Baranca, ale odrádzal ma nekonečný výstup na tento vrchol. Nakoniec ale zvíťazila moja zvedavosť a jedného skorého októbrového rána som hodil batoh na plecia a vyrazil z parkoviska v Žiarskej doline. Za výstupovú trasu som si zvolil žltú značku cez Holý vrch.

Pár minút od parkoviska som ešte za šera stihol pozdraviť skupinku jeleňov, ďalej v lese som sa ostatným zverom snažil radšej vyhnúť. Žltá značka na Baranec je riadne stŕma, cesta na Holý vrch je samá serpentína. Človek má pocit že to stúpanie nemá konca. Zvolil som rezké tempo, nech to mám čo najrýchlejšie za sebou. Vo vyšších polohách už bola vrstva prvého snehu, ale chodník bol schodný. Za 2,5 hodiny som už stál na vrchole. Uf, riadne som sa zapotil.

Na vrchole bolo veterno, večer sa malo zmeniť počasie a už od rána sa od juhovýchodu natískala oblačnosť. Spolu s vetrom však prichádzala aj riadna zima, mráz zaliezal hlboko za nechty. Necelá polhodinka fotografovania úplne stačila, aby som na kosť premrzol. Ale stihol som spraviť pekné zábery vysneženého hrebeňa Roháčov – Tri kopy, Hrubú kopu, Baníkov. Západné a Vysoké Tatry sa kúpali v mori mrakov, nádherná inverzia. Nedalo mi to, spravil som aj zopár záberov so slnkom v obraze.

Plánoval som zostúpiť cez Žiarske sedlo na Žiarsku chatu, ale chodník smerom na Smrek bol zladovateľý a nevyzeral bezpečný. Mačky som nechal doma, teraz by sa zišli.  Nabudúce pribalím aspoň kocúra Mura, ten má dobré pazúriky. Rozhodol som sa pre návrat po trase výstupu. Na obed som už bol späť na parkovisku a premýšľal, čo s načatým dňom. Premiestnil som sa do Bobrovca a nasmeroval som si to na Chatu pod Náružím. Mal som predstavu, že niekde od Suchého vrchu by mohli byť pekné zábery na hrebeň Roháčov. Plán bol dobrý, ale nevyšiel. Oblačnosť bola rýchlejšia a zahalila vrcholce hôr.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: