Kreatívne portréty v exteriéri

Snažili ste sa už niekedy o portrét v protisvetle? Určite máte z výsledkov zmiešané pocity, najmä ak ste fotili proti slnku. V protisvetle sa dajú vytvoriť nádherné a efektné portréty, len nároky na techniku a presnosť expozície sú oveľa väčšie ako pri bežnom fotografovaní. Veľa fotografov využíva v takýchto prípadoch techniku two point lighting (dvojbodové nasvietenie) kde jedným zdrojom svetla je slnko a druhým blesk. Je to nerovný súboj, niečo ako boj Dávida s Goliášom, výkon blesku je v porovnaní s výkonom slnka úplne zanedbateľný, skoro žiadny. Ale nakoniec to nie je až taká tragédia, výkon blesku je na portrét postačujúci, stačí len eliminovať výkon slnka. Jedným riešením je nastavenie extrémne krátkeho expozičného času. Napríklad 1/500, alebo 1/1000, alebo 1/2000, alebo dokonca až 1/8000 sekundy. Super nápad až na to, že najkratší synchronizačný čas blesku je zvyčajne 1/200 – 1/250 sekundy.

Čo sa obyčajne stane ak napriek tomu použijete krátky expozičný čas, napr. 1/1000s? S najväčšiou pravdepodobnosťou budete mať naexponovanú iba časť obrázka, zvyšok bude čierna plocha. A tak sa v múdrych hlavách niekde na západe alebo skôr Ďalekom Východe zrodil nápad – vysokorýchlostná synchronizácia blesku. Malá finta, ktorá zabezpečí rovnomerné osvetlenie záberu až do rýchlosti uzávierky 1/8000s. Na bleskoch Speedlite od firmy Canon stačí stlačiť tlačidlo vyhradené pre High Speed Sync, pre Speedlight blesky od firmy Nikon treba Auto FP High-Speed Sync nastaviť v ovládaciom menu fotoaparátu. Je to funkcia, ktorá môže byť natrvalo zapnutá, pri fotografovaní s bežným expozičným časom (napr. 1/125s) sa blesk automaticky prepne do normálneho režimu.

Ako vždy aj tu je jedno malé ale. Pri fotografovaní s funkciou High Speed Sync zabudnite na hodnoty clony ako f16. Ak náhodou nevlastníte továreň na tužkové batérie, prípadne aj Speedlity, radšej fotografujte s otvorenou clonou (f4, f5,6). High Speed Sync je veľký žrút energie a aj blesk si odnesie svoje, je to predsa len nerovný súboj so slnkom.

Všetky portrétne fotografie v tomto príspevku boli nasnímané s funkciou High Speed Sync s expozičnými časmi 1/500s – 1/2000s  a s otvorenou clonou. Portréty s Lenkou a Petrou sme fotili v parku v Budmericiach a v Modre na Šúroch (poliach pri rybníku). Ďaľšie portréty v exteriéri si môžete pozrieť aj na mojej web stránke.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: