Škótsko – Wester Ross

Wester Ross je oblasť na krajnom severe Škótska, lemujúca západné pobrežie. Táto časť Škótska má veľmi svojský charakter, na prvý pohľad sú to len more a kamene. Wester Ross pôsobí veľmi nehostinným dojmom, dôkazom je aj zriedkavé ľudské osídlenie. Aj napriek tomu sa tu dajú nájsť oku lahodiace oázy, ako napríklad rybárske mestečko Ullapool na brehoch Loch Broom. Kulisu nízkych útulných domčekov dopĺňa fascinujúci výhľad na záliv so zakotvenými jachtami, pokojne sa hojdajúcimi na morských vlnách.

Cestou naprieč Wester Ross sme uprostred hôr natrafili aj na zrúcaninu stredovekého hradu Ardvreck Castle, patriacemu klanu MacKenziovcov. Zrúcanina sa rozprestiera na brehu jazera Loch Assynt, len kúsok od hlavnej cesty. Je to rozlohou veľmi malý hrad, v podstate len vežička a niečo k tomu, ale je veľmi pekne zakonzervovaný a s upraveným okolím. V blízkosti, na opačnej strane cesty sa nachádza aj malý vodopád.

Pri potulkách po Wester Ross vám budú spoločnosť robiť skôr ovce ako ľudia. Tieto ovečky nám ochotne zapózovali pri Loch Eriboll. Pekne sa im tam páslo, keď mali taký nádherný výhľad na more. Na krajnom severe Škótska sme natrafili aj na jaskyňu Smoo Cave pri Durness. Vodný tok Smoo tu na západnom pobreží vytvoril jaskynný systém, ktorí ústi do mora. Je to vlastne obrovská diera vo vápencovom útese, človek si v nej pripadá naozaj maličký.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: