Škótsko – Dunrobin Castle

Pri potulkách po Škótsku sa určite oplatí navštíviť najrozsiahlejší hrad Northern Highlands – Dunrobin Castle. Je to jeden z najdlhšie sústavne obývaných hradov v Británii, jeho história siaha až niekam do roku 1300. Hrad je postavený na východnom pobreží Northern Highlands s úžasným výhľadom na Moray Firth, blízko dediny Golspie.

Hrad patrí klanu Sutherland, ktorí ho dodnes obývajú. Časť hradu slúži na súkromné účely, a časť je prístupná pre verejnosť. Je tu zriadené múzeum, ktoré je venované histórii hradu a jeho obyvateľom. Verejnosti prístupná je aj rozsiahla hradná záhrada.

Záhradu navrhol v roku 1850 Sir Charles Barry (navrhoval aj Houses of Parliament) a inšpiráciu čerpal zo zámku vo Versailles v Paríži. Vzhľad záhrady sa od tej doby nijako výrazne nezmenil. Aj napriek svojej zemepisnej polohe je záhrada bohatá na rastlinné druhy, nechýbajú ani exotické rastliny zo vzdialených svetadielov. Priaznivú klímu na pobreží Škótska ma na svedomí Golfský prúd, vďaka ktorému aj na samom severe britských ostrovov nájdeme takéto sviežozelené záhrady.

Záhrada je veľmi dômyselne navrhnutá, samozrejmosťou sú bujné kvetinové záhony, záhradné architektonické doplnky, úhľadné, esteticky vysadenené zeleninové záhony, a nádherný výhľad na Severné more. Ak sa raz vyberiete do Škótska, tak určite nevynechajte návštevu Dunrobin Castle, nebudete sklamaní.

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: