Madeira – ostrov stvorený pre aktívnu dovolenku

Keďže Madeira nedisponuje bohatstvom pláži na kúpanie, iba ak bazénmi pri hotelových komplexoch, neostávalo nám nič iné ako sa kochať prírodnými krásami tohoto vždy zeleného ostrova uprostred Atlantiku. Ideálnym spôsobom na spoznávanie ostrova sú túry po miestnych levadách.

Levady sú vlastne zavlažovacie kanály, ktoré privádzajú vodu z horských oblastí bohatých na zrážky do ostatných častí ostrova. Začali sa budovať ešte v 15. storočí a dnes má celá sieť zavlažovacích kanálov dĺžku asi 2000km (ostrov má na dĺžku 57km a na šírku 27km). Levady sú zväčša široké od 0,5m do 1m a na hĺbku môžu mať až 1m. Pozdĺž kanálov sú vybudované chodníky ktoré neslúžia len na údržbu, ale aj ako turistické trasy. Chodníky sú rôznej kvality, niekde sú kamenné, niekde vybetónované, niekde široké, a niekde úzke len 30cm, a niekedy vedú hustým lesom, niekedy vo veľmi exponovanom teréne alebo tunelmi vytesanými do skál. Na prechádzku po levadách určite netreba trpieť závratmi.

Ak sa vám už raz podarí dostať do východiskového bodu túry, máte vyhrané. Na levadách sa vám len málokedy stane že by ste sa trápili prudkým stúpaním do kopca. Ste predsa na dovolenke, a tak všetky levady idú takmer vodorovne, len s minimálnym sklonom.

Medzi najznámejšie levady na Madeire určite patria Levada do Furado, Levada do Risco, a Levada das 25 Fontes. Levada do Furado sa nachádza v centrálnej časti ostrova, vedie skôr hustým, sýtozeleným lesom, s niekoľkými exponovanými miestami. Levada do Risco a Levada das 25 Fontes sa nachádzajú v časti zvanej Rabacal a sú turisticky hodne navštevované, dajú sa spojiť do jednej túry, a končia pri vodopádoch.

S fotením na levadách bol trošku problém, zväčša bolo málo svetla, lebo v horách sa zvykla zdržiavať oblačnosť, alebo husté koruny stromov prepúšťali len málo svetla. Zišiel by sa statív, ale do lietadla sa všetko nezmestí, musel som si vystačiť s monopodom. Ostrosť niektorých fotiek je tak na hranici únosnosti (originál súborov).

Ak náhodou nebola tma pod korunami stromov, tak určite sa vyskytla nejaká tá veselá partička objemovo výraznejších turistov ktorí si spravili piknik zrovna niekde v oblasti zlatého stredu. A tak sa treba obrniť aj dostatkom trpezlivosti, alebo si poriadne privstať, hlavne na frekventovaných levadách ako Levada das 25 Fontes.

Všetko som fotil na môj obľúbený diafilm Kodak EliteChrome Extra Color 100, a následne doma preskenoval. Pri fotení levád som používal objektív Canon EF17-40mm/f4 L, pri spojení s monopodom bola teda aspoň nejaká šanca aby som zachoval potrebnú ostrosť pri časoch ktoré mi vychádzali.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: