Madeira – zelený raj uprostred Atlantiku

Strelitzia reginae

Minulé leto sme dostali jedinečnú príležitosť navštívíť malebný ostrovček uprostred búrlivých vôd Atlantického oceána – Madeiru.  Zelený raj, Perla Atlantiku, Ostrov kvetov, alebo Ostrov večnej jari –  aj tak je známe toto súostrovie, ktoré je od nás vzdialené asi 4 hodiny letu.

Súostrovie Madeira je autonómnym regiónom Portugalska, od ktorého je vzdialené necelých 1000 km južným smerom. Od afrického pobrežia je vzdialené takmer 600 km. Súostrovie je tvorené dvoma obývanými ostrovmi: Madeira a Porto Santo a neobývanými súostroviami Ilhas Desertas a Ilhas Salvagenas, ktoré sú vyhlásené za prírodné rezervácie. Veľká väčšina turistov smeruje na ostrov Madeira, ktorý má rozlohu 740km2, na dĺžku 57km, na šírku 27km, a asi 150km pobrežia.

Ostrov je ideálnym miestom pre nadšencov turistiky a obdivovateľov nádherných prírodných zákutí. Je to miesto pre aktívnu dovolenku, pretože klasické pieskové pláže tu takmer nenájdete. V historickom centre Funchalu môžete obdivovať pamiatky z čias prvých kolonizátorov, nádherne zdobené katedrály, ale aj moderné parky a záhrady, či prístav s funkčnou replikou Kolumbusovej lode Santa Maria.

V mestskej časti Monte je možné navštíviť chrám s pozostatkami Karola I., tropické záhrady, alebo skúsiť jazdu na drevených saniach dolu prudkými uličkami.

Ak vás omrzí rušné mesto, nie je problém vydať sa pozdĺž niektorej z levád ďalej od civilizácie, a obdivovať terasovité políčka, sviežozelené lesy, hlboké rokliny, alebo nádhernú flóru ostrova.

Madeira je ostrovom kontrastov, Funchal je moderné, prudko sa rozvíjajúce mesto s množstvom moderných betónových budov, a len pár kilometrov za jeho hranicami sú skromné vidiecke domčeky postavené na terasovitých políčkach. 

Ak hľadáte pokoj a ruch veľkomesta je vám cudzí, určite sa oplatí zavítať do Porto Moniz, malebného mestečka na západnom pobreží, asi 1hodinu cesty autom z Funchalu.

Cestou späť do Funchalu sa oplatí  navštíviť mestečko Santana, ktoré je tiež na západnom pobreží, a pozrieť si tradičné rybárske domčeky so strechami z rákosia.

Ak sa náhodou rozhodnete ísť pozrieť do neba, nie je problém. Stačí zavítať na najvyšší vrchol Madeiry – Pico do Ariero a odrazu ste tam.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: